Asi každý zná ze školy rčení, nelichotivě hodnotící úroveň vědomostí: je dutý jako bambus. Málokoho přitom v našich školních letech napadlo, že charakteristická vlastnost této tropické rostliny umožní vznik textilního odvětví, jehož výrobky budou na začátku 21. století stále více žádanější. Přednosti bambusu pro výrobu textílií byly známé už ve starověké Číně, pro nás ale byly znovuobjeveny až na konci 20. století. Pro své jedinečné vlastnosti bývá vlákno vyrobené z bambusu označováno jako Smart Fiber, tedy chytré vlákno.

Oproti výrobkům z bavlny mají textílie z bambusového vlákna dvakrát až třikrát delší životnost, nemačkají se, mají dobrou stálobarevnost a nevykazují srážlivost. Asi tou nejlepší vlastností, kterou zaregistrujeme při dotyku s tímto materiálem, je jemnost, měkký omak a hedvábný vzhled. Veškeré oblečení vyrobené z bambusu je na dotek velmi příjemné. Díky jedinečné stavbě bambusového vlákna dokáže oblečení zachytit a odvést třikrát až čtyřikrát více vlhkosti než bavlna. Vlákno pohlcuje a odpařuje pot tak, že nedochází k vysoušení pokožky, ale přebytek potu vždy spolehlivě odvede. Na pokožce se tak udržuje přirozené prostředí. Oblečení se „nelepí“ na pokožku ani v největších vedrech, nebo při náročném sportování. Další věcí je prodyšnost. Bambus dýchá, zahřívá i chladí - každý z nás se při běžném i aktivním pohybu potí s jinou intenzitou. V bambusových oděvech tak může tělo každého z nás regulovat svoji teplotu mnohem lépe, protože pokožka může lépe „dýchat“. Několik posledních let je „prodyšnost“ velmi důležitým pojmem ve spojení s funkčním oblečením. Pokud bychom se podívali na bambusové vlákno pod mikroskopem, zjistili bychom, že je uvnitř duté a na povrchu má velké množství mikrospár a otvorů, díky kterým má oblečení výbornou prodyšnost. Bambusové vlákno má výborné funkční vlastnosti i bez toho, že by se muselo nějak složitě upravovat při zpracování. Je to technologie, kterou vyvinula sama příroda a podařilo se jí to skvěle! Bambus má dále výborné termoregulační vlastnosti, kdy mikrostruktura a přírodní složení vlákna zajišťuje lepší termoregulaci jak v létě, tak i v zimě. V teplém počasí oděv dokáže snížit teplotu o 2 až 3 stupně než bavlna a v zimě příjemně zahřívá. Velkou předností jsou rovněž antibakteriální a antimykotické vlastnosti. Bambusová rostlina obsahuje přírodní složku Bamboo Kun, která likviduje bakterie, houby i plísně. Při pěstování bambusu se proto nepoužívají hnojiva ani pesticidy, které by se při zpracování přenesly do vlákna. Naopak přírodní látka Bamboo Kun se přenese do vlákna , a proto mají oděvy obsahující bambusová vlákna vynikající schopnost neutralizovat zápach i při dlouhodobém nošení. Bakterie se v oděvu nemnoží, ale naopak ničí. Testy prokazují, že 24 hodin po použití oděvu je zničeno přibližně 94 % bakterií.

V neposlední řadě je třeba zmínit fakt, že textilní výrobky z bambusových vláken jsou schopné pohltit až 90 % škodlivých UV paprsků, proto je jejich použití vhodné pro sportovní oděvy.

Žádné oblečení zatím nedokáže léčit kožní problémy, ale při testování našich výrobků bylo zjištěno, že oděvy vyrobené z bambusu napomáhají při léčbě a péči o pokožku - bambus pomáhá v boji proti ekzémům, alergiím nebo vyrážkám tím, že vytvoří přirozené prostředí na pokožce a zklidní ji.

Kontaktní formulář

*
*
Chcete o všem vědět jako první?

Chcete vědět jako první o slevách nebo třeba o nových produktech v našem eshopu? Přihlaste se k odběru novinek.

 

Opravdu české
výrobky

 

Prvotřídní
a originální

 

Poštovné již od
1000 Kč zdarma